قناری

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

اگر قصد خرید قناری دارید ابتدا باید مشخص کنید که برای نگهداری قناری چه نوعی را می خواهید. قناری ها دو دسته هستند. یک نوع آن به خاطر صدای آن هاست، یعنی آواز خواندن آن ها که قناری های آوازی (song canary) نام دارند و نوع دیگر به خاطر رنگ آن ها است که قناری های رنگین (colour canary) نام دارند. برای خرید قناری باید چند نکته را در نظر گرفت که ما در ادامه این نکات را برای شما بیان می کنیم.

 

نگهداری قناری در منزل

 1. قناری باید روی پاهایش بایستد.
 2. لوازم تزئینی در قفس قناری به کار نبرید.
 3. ساکت نبودن این پرنده نباید ساکت باشد.
 4. قفس قناری را ماهی یک بار ضدعفونی نمایید.
 5. در قفس این پرنده میله ی پلاستیکی گذاشته شود.
 6. چشمانی نافذ، آگاه و روشن و پرهایی نرم، صاف و شفاف
 7. سر زنده، سلامت، شاد و در ضمن جنب و جوشش زیاد باشد.
 8. به لوازمی که احتیاج دارند اهمیت بدهید (قفس و دیگر لوازم)
 9. ظرف دانه قناری و آبخوری او را در هفته ۱ تا ۲ بار نظافت نمایید.
 10. پ هنگام نگهداری قناری، قفس قناری در هفته ۲ تا ۳ بار تمیز شود.
 11. سعی شود از قفس های استیل برای نگه داری این پرنده استفاده شود.
 12. باید از صدای قناری و نفس او خاطر جمع باشیم خصوصا در زمان تحرک.
 13. ظروف شکستنی در قفس قناری قرار ندهید زیرا پاهای او را زخمی می کند.
 14. وقتی قناری می خواهد جفت گیری کند سعی کنید چالی که دارید درست می کنید از ابر باشد و به مقدارکمی پنبه در وسط آن قرار دهید. در ضمن در این زمان حتما ظرف آبخوری قناری را چک کنید و او را بی آب رها نکنید.
 15. بدن قناری باید کامل پر داشته باشد، مخصوصا در قسمت سر و گردن و پاهایی کاملا صاف و انگشتان سالم بدون اینکه شقاق و فلس داشته باشد. دلیل بیماری شقاق و فلس (نوعی بیماری قارچی پوستی است که رنگ آن سفید کم رنگ می باشد) کثیف بودن قفس پرنده می باشد. فلس دار بودن پاهای این قناری ها به خاطر کمبود ویتامین است خصوصا ویتامین کلسیم.

تغذیه قناری

 • غذای این پرنده بر اساس نگهداری قناری در قفس باید سنجیده شود.
 • تغذیه جوجه های قناری تا ۴۰ روزگی و ماده ها و جفت ها تخم مرغ آب پز باشد.
 • قناری ها غذای اصلی آنها تخم کتان است که تمام فصول موجود است. یک کیلو تخم کتان نیم کیلو ارزن ریز به آن اضافه می کنیم اما در فصل زمستان یک کیلو تخم کتان، نیم کیلو ارزن، ۱۰۰ گرم تخم کلم، تخم شلغم، تخم کاهو و تخم خلفه. شاهدانه و تخم گشنیز هم اضافه کنید.
 • بهتر است در تابستان از دانه های خنک استفاده شود. مانند (کاهو – اسفناج – خیار سبز – ته پوست هندوانه و ‌سیب به مقدار مختصر و… .) البته در تابستان مخلوط کتان و ارزن همراه با تخم خلفه باشد مناسب تر است

 

قناری پرنده‌ای کوچک، زیبا، دلپذیر و فرح بخش است که می‌تواند باعث آرامش و شادی پرورش دهندگان خود گردد. این پرنده به دو صورت اهلی و وحشی وجود دارد و جثه‌ای کوچک دارد و طول بدن آن بین ۱۳ تا ۲۴ سانتی‌متر بوده و به‌طور متوسط در حدود ۱۷سانتی‌متر می‌باشد. بزرگ‌ترین گونه قناری، نژاد فری پاریسی است که طول بدن آن به ۲۴ سانتی‌متر می‌رسد. این پرنده از خانواده سهره‌ها بوده و رنگ‌های متنوعی دارد. قناری مانند مرغ عشق و فنچ دانه خوار است. پای قناری دارای سه انگشت رو به جلو و یک انگشت رو به عقب می‌باشد. بنابراین برخلاف مرغ عشق بالا رونده نبوده و شاخه نشین محسوب می‌شود. منشأ این پرنده جزیره مادیرا، جزیره آزوریس و جزایر قناری است که این سه جزیره در اقیانوس اطلس قرار دارند و دو جزیره اول متعلق به کشور پرتغال و جزایر قناری متعلق به کشور اسپانیا می‌باشد. قناری‌ها برای زندگی در قفس بسیار مناسب هستند. آن‌ها پرندگان مقاومی بوده و قابل تربیت می‌باشند و عمری نسبتاً طولانی دارند که بین ۱۵ تا ۲۰ سال برآورد شده‌است. نام علمی قناری Serinus Canarius Canarius می‌باشد و نام انگلیسی آن Canary و نام فرانسوی آن Canaries و نام آلمانی آن Kanarische ونام ترکی آن Kanarya است و در زبان عربی به آن کنار، الکناری و هزار گویند. نام فارسی آن قناری است. امروزه پرورش این پرنده در ایران بسیار متداول شده و افراد زیادی اقدام به تکثیر این پرنده نموده و جوجه‌های آن را به علاقه‌مندان می‌فروشند. جنس نر این پرنده آواز می‌خواند و جنس ماده فقط برای جوجه کشی و تکثیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نگهداری قناری ,نگهداری قناری در منزل ,تغذیه قناری ,...
نویسنده : پیمان میرانشاهی بازدید : 12 تاريخ : سه شنبه 26 تير 1397 ساعت: 23:00