مرغ مینا

ساخت وبلاگ
چکیده : این پرنده دوست داشتنی و البته سخن گو تنها زمانی به انسان خو گرفته و صدای او را تقلید می کند که از وق... با عنوان : مرغ مینا بخوانید :

این پرنده دوست داشتنی و البته سخن گو تنها زمانی به انسان خو گرفته و صدای او را تقلید می کند که از وقتی جوجه است توسط انسان بزرگ شود و به اصطلاح دستی گردد. پس اگر می خواهید مینایی داشته باشید که روی شانه هایتان نشسته و برای شما شیرین زبانی کند و اجازه بدهد که شما آرام نوازشش کنید، باید یک جوجه مرغ مینا را بزرگ نمایید.

هنگام خرید به سرحال بودن جوجه دقت نمایید و پرنده را از مراکز معتبر خریداری کنید. قیمت جوجه مرغ مینا به عوامل مختلفی بستگی دارد. حتی الامکان یک جوجه ی ۶ تا ۸ هفته ­ای خریداری کنید. بهتر است جوجه را تا چند هفته داخل کارتن نگهداری نمایید و به یاد داشته باشید که بهداشت داخل جعبه بسیار مهم است

 

تغذیه جوجه مرغ مینا

حالا شما دیگر والدین جوجه هستید و موظف به تغذیه آن. جهت تغذیه پرنده شما باید از پلت یا دانه پارسی که مخصوص مینا تهیه شده است استفاده نمایید. بدین ترتیب که مقداری دانه را با کمی آب خیس کرده و با دست فشار دهید تا نرم شود حالا دست خود را به سمت جوجه دراز کنید تا جوجه با دهانی باز به استقبال شما بیاید. کافیست تا دانه های خیس خورده داخل دست خود را به اندازه یک فندق در آورده و در دهان جوجه بگذارید. این کار باید از شروع صبح  تا اوایل شب هر ۲ الی ۳ ساعت یکبار تکرار شود و جوجه سیر گردد.

لازم است که بدانید جوجه به آب نیز نیاز دارد و شما باید با یک قطره چکان و یا  سرنگ گاهی در طول روز به جوجه آب بدهید. به یاد داشته باشید که برای هر وعده تغذیه جوجه باید مجزا غذا درست کنید و مابقی غذا را دور بریزید چرا که غذای مانده خیلی زود فاسد شده و باعث مسمومیت جوجه شما می گردد.

 

نگهداری جوجه مرغ مینا

بعد از حدود ۲ تا ۳ هفته که جوجه جان گرفت می توانید ظرفی برای آبتنی بگذارید. بیشتر جوجه ها خودشان با دیدن آب با رغبت تمام آبتنی می کنند اما اگر جوجه میلی نشان نداد هرگز به زور او را داخل آب نیندازید و یا خیس ننمایید بلکه انگشت خود را در آب حرکت داده تا جوجه با دیدن آن به آبتنی تشویق شود. در طول مدت نگهداری بهتر است یک کلمه را برای آن تکرار نمایید تا گوش جوجه با صدای شما آشنا شود. بعد از یک ماه شما یک جوجه جسور، کنجکاو و البته اهلی خواهید داشت که به صدای شما واکنش نشان می دهد. دیگر خودش می تواند غذا بخورد. شما می توانید بعد از این، جوجه را داخل قفس نسبتا بزرگ نگهداری نمایید و از داشتن چنین پرنده ای لذت ببرید.

 

آموزش سخنگو کردن مرغ مینا

باید در سنین پایین حداقل ۴ نوبت در هر روز باشد . صبح ساعت ۸ – ظهر ساعت ۱۲ – عصر ساعت ۵ – و شب ساعت ۹ آموزش سخنگو کردن مرغ مینا رو با کلمه هایی که راحت تر تلفظ میشود شروع میکنیم مانند سلام . در ساعت های ذکر شده رو بروی قفس بنشینید و با مینا صحبت کنید بعد شروع کنید به گفتن کلمه سلام. پس از گفتن اولین سلام ۱۰ ثانیه صبرکنید و مجددا تکرار کنید دوباره ۱۰ ثانیه بعد و الی آخر. . . این کارو به مدت ۵ دقیقه انجام میدید. پس از گذشت این زمان ؛ برای استراحت دو تا دونه انگور قرمز رو بهش بدین تا بخوره و ۵ دقیقه هیچی بهش نگید . بعد از گذشت مدت زمان ۵ دقیقه مجدداً همون مرحله اول رو براش تکرار میکنین به مدت ۵ دقیقه دقت کنید که هر زمان که مشاهده کردید مینا سعی میکند مثل شما تکرار کند سریع یک جایزه مثل همون دانه انگور بهش بدین و ادامه بدید بعد از مرحله سوم نوبت اول آموزش تمام شده و باید مجددا این تمرین رو در ساعتهای بعدی که گفتم تکرار کنید .

 

دستگاه جوجه کشی

 

مهمترین و اساسی ترین نوبت آموزش در شبانه روز ساعت ۹ شب هست . زمانی که مینا از صبح سه نوبت آموزش دیده و درشب با شروع تمرین کلیه کلماتی رو که از صبح شنیده رو در ذهنش ذخیره میکنه و درسکوت شب اونارو مرور میکنه   در این نوبت شما باید در فضایی که بدون هر گونه صدایی باشه با مینا تمرین کنید . سعی کنید در تاریکی شب باشه . یعنی در اون فضا تاریک باشه که مینا چشماشو ببنده . نگران نباشین با بستن چشماش نمیخوابه و داره به صدای شما گوش میکنه . فقط کاملا آرومه   به یاد داشته باشین که هیچ وقت توقع نداشته باشین که درحین آموزش یه دفعه مینای شما شروع کنه کلمه رو تکرار کنه پیشنهاد میکنیم گونه های مختلف میناها را هم مطالعه کنید. این تمرین ها باید تا روزی که مینا اولین کلمه رو گفت ادامه پیدا کنه . بعد از گفتن اولین کلمه شما به صورت رندم این کلمه رو در کنارش تکرار کنید به مدتی که مطمئن شدید دیگه کلمه سلام رو راحت تکرار میکنه و بعد از اون برین سراغ کلمه دوم   شروع صحبت کردن مینا هر زمانی میتونه باشه . شاید زمانی که شما اصلا پیشش نباشین باشه . اما مهم اینه که بعد از شروع دیگه مدام این کلمه رو تکرار میکنه   صدای مینا های جوجه در ابتدا لرزان است و هنگامیکه او سعی کند کلماتی را که با او تمرین کردید تکرار کند ، ممکن است آن صدا ها متفاوت با آنچه که شما از او خواستین باشه. حتی ممکن است آنها چیزهایی بگویند که اصلا ربطی به کلمه ای که شما به او یاد دادین نباشه. اما نگران نباشین تمرین را ادامه دهید و بدانین که صدای مینا به مرور واضح خواهد شد. یه نکته دیگه که یادم اومد اینه که دیدم خیلی از دوستان وقتی میرن پیش میناشون شروع میکنن براش سوت میزنن و یا مهمون که براشون میاد وقتی میخواد پرنده نگاشون کنه براش سوت میزنن   بزرگترین اشتباه کسانی که پرندشون سخنگو نمیشه همین سوت زدن هست . اگه مینا افتاد رو دور سوت زدن دیگه سخت کلمات رو یاد میگیره.

دوستداران حیوانات جوجه مرغ مینا ,قیمت جوجه مرغ مینا ,تغذیه جوجه مرغ مینا ,مرغ مینا ,نگهداری جوجه مرغ مینا,...
ما را در سایت دوستداران حیوانات دنبال می کنید

نویسنده : پیمان میرانشاهی بازدید : 18 تاريخ : سه شنبه 26 تير 1397 ساعت: 23:02