فواید نگهداری از حیوانات خانگی

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

در دنیای امروز حیوانات خانگی از جایگاه خوبی در زندگی روزمره جوامع بشری برخوردار هستند. این موجودات دوست داشتنی نقش بسیار مهمی را در ارتقاء سطح کیفی زندگی اجتماعی افراد ایفا می کنند. بر طبق مطالعات و پژوهش های انجام شده ثابت شده است افرادی که مسئول نگهداری از حیوانات خانگی هستند، زندگی بهتر و آرام تری دارند، به علاوه اینکه از لحاظ سلامت روحی و روانی نیز از شرایط بهتری برخوردار هستند. در شرایطی که زندگی ها روز به روز به سمت صنعتی شدن پیش می روند، داشتن یک حیوان خانگی راهی مناسب برای رهایی از استرس و اضطراب است. این امر فواید بسیاری دارد که ما به اختصار به برخی از فواید نگهداری از حیوانات خانگی اشاره می کنیم.

 

۶ اثر مثبت نگهداری از حیوانات خانگی

 

اثرات اجتماعی نگهداری از حیوانات خانگی

برخی از محققان بر این باورند که حضور یک حیوان خانگی می تواند روابط بین انسان ها و رفتارهای اجتماعی را بهبود بخشد. طبق گزارشات ارائه شده افرادی که از حیوانات خانگی مانند سگ، نگهداری می کنند به مراتب نسبت به دیگران انسان های شادتری هستند و به راحتی می توانند در اجتماع با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند. در واقع گاهی اوقات همین حیوانات انگیزه ای برای برقراری ارتباط در بین مردم می شوند. لازم به ذکر است از جمله فواید داشتن حیوان خانگی این است که احساس گوشه گیری و انزوا را در انسان ها به طور چشمگیری کاهش می دهند.

 

سلامت روح و روان با نگهداری از حیوانات خانگی

افرادی که از حیوانات خانگی نگهداری می کنند بسیار کمتر دچار افسردگی می شوند. مراقبت از سگ ها تاثیر فوق العادی در بهبود افسردگی و تشویق فرد به مثبت اندیشی دارد. حیوانات باعث کاهش سطح استرس می شوند. ثابت شده است افرادی که سگ دارند نسبت به دیگران دارای اعتماد به نفس بیشتری هستند و بیشتر احساس آرامش می کنند. حیوانات کمک می کنند تا صاحبانشان بتوانند شرایط متشنج و پر اضطراب را راحت تر تحمل کنند.

 

سلامت جسم انسان در نگهداری از حیوانات خانگی

نگهداری از حیوانات خانگی برای بهبود وضعیت جسمانی افراد بسیار پر فایده است. به عنوان مثال کسانی که حیوان خانگی دارند، کلسترول خونشان پایین است و فشار خون منظمی دارند. مطالعات نشان می دهد افرادی که سگ دارند، ضربان قلب آهسته تر و منظم تری نسبت به دیگران دارند. یکی از نکات بسیار جالب در این بخش این است که کودکانی که در کنار حیوانات پشمالو زندگی می کنند، ریسک ابتلا به آلرژی و آسم در بزرگسالی آنها خیلی کم است، زیرا این امر باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. طبق تحقیقات انجام شده در دهه ۱۹۸۰ پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که نگهداری از حیوان خانگی با افزایش طول عمر انسان همراه است. بر طبق یکی از این تحقیقات کسانی که دچار سکته های قلبی می شوند، اگر یک حیوان خانگی مثلا سگ داشته باشند، احتمال مرگ و میر در بینشان نسبت به سایر بیماران بسیار کمتر خواهد شد.

 

تاثیر نگهداری از حیوان خانگی بر روی کودکان

روان شناسان معتقدند که نگهداری از حیوان خانگی فواید بسیاری برای کودکان دارد. داشتن حیوان خانگی باعث افزایش اعتماد به نفس، رشد ارتباط غیر کلامی، یکدلی و همدلی در کودک می شود. دکتر همت یارزاده در این مورد عقیده دارد که کودکان در ارتباط با حیوانات، هم ارتباط با دیگران را یاد می گیرند و هم دوست داشتن و عاطفه را تجربه می کنند. یکی دیگر از فواید این کار افزایش مسئولیت پذیری در کودکانی است که حیوان دارند.

در بسیاری از مراکز درمانی در دنیا برای بهبود کودکانی که دچار مشکلات روحی و روانی هستند از حیواناتی مانند سگ استفاده می کنند. حیوانات اهلی برای کودکانی که کمبود محبت دارند، می توانند نقش یک همدم و همبازی را ایفا کنند و این کار باعث می شود تا کودک احساس آرامش بیشتری کند.

 

تاثیر نگهداری از حیوانات خانگی بر روی سالمندان

زمانی که انسان پا به دوران میانسالی زندگی اش می گذرد و از میزان توانایی اش کم می شود، ممکن است دچار گوشه گیری شود، در این گونه مواقع وجود یک حیوان در کنارش به او کمک می کند تا دوبار احساس شادابی و سرزندگی کند و امید به زندگی در او تقویت شود. سالمندان به راحتی می توانند همراه یک سگ، روزانه پیاده روی کنند و به این گونه هم اوقات فراغت خود را گذرانده و هم به سلامت جسمانی خود کمک کرده اند.

 

تاثیر نگهداری و مراقبت از حیوانات خانگی بر روی بیماران

در بسیاری از مواقع وجود یک حیوان خانگی مانند سگ می تواند کمک بسیار خوبی برای بیماران باشد. به عنوان مثال در مورد افراد نابینا سگ های راهنما حکم یک چشم را برای صاحبانشان دارند. آنها قادرند براحتی بعد از یک دوره آموزشی در کنار فرد نابینا زندگی کرده و هر دوی آنها از این همراهی لذت کافی را ببرند. یک نمونه دیگر می توان به افرادی که فلج کامل هستند اشاره کرد. در مورد این افراد می توان به سگ ها برای آوردن خوراکی، باز یافتن وسایل به زمین افتاده یا دور از دسترس و آوردن وسایل مورد نیاز صاحبشان آموزش کافی داد.

نگهداری از حیوانات خانگی ,اثر مثبت نگهداری از حیوانات خانگی ,گهداری از حیوان خانگی بر روی کودکان,...
نویسنده : پیمان میرانشاهی بازدید : 11 تاريخ : سه شنبه 2 مرداد 1397 ساعت: 0:52