انواع بیماری های ایگوانا

ساخت وبلاگ
چکیده : ایگواناها هم مانند سایر حیوانات بیمار می شوند اما از بیماری های ایگوانا می توان با تشخیص به موقع در ... با عنوان : انواع بیماری های ایگوانا بخوانید :

ایگواناها هم مانند سایر حیوانات بیمار می شوند اما از بیماری های ایگوانا می توان با تشخیص به موقع در مراحل اولیه پیشگیری کرد. صاحبان این جانوران باید از لحاظ جسمی و ظاهری ایگوانا را بررسی کرده و با کوچکترین تغییر بیماری را تشخیص دهند. سپس ایگوانا را پیش دامپزشک متخصص خزندگان برای انجام مراحل درمان ببرند.

 

انواع بیماری های ایگوانا و راه درمان

در زیر ۱۲ نوع از بیماری های ایگوانا که ممکن است به آن مبتلا شود بیان کرده و علائم و راه درمان این بیماری ها را بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

 

بیماری سوختگی پوست ایگوانا

همانطور که می دانید خزندگان موجوداتی خونسرد هستند، به همین دلیل ایگوانا ممکن است بیش از حد به منبع گرمایی موجود در محیط زندگی اش که اغلب تراریوم است، نزدیک شود. منبع گرمایی مورد استفاده برای تراریوم اغلب لامپ UVB است و زمانی که حیوان در تماس نزدیک با لامپ باشد، ممکن است سطح پوستش دچار سوختگی شود. سوختگی پوست یکی از بیماری های ایگوانا می باشد. این سوختگی ها ممکن است در حد یک لکه یا تاول باشند ولی اگر رسیدگی نشود، ممکن است عفونت کنند و مشکل ساز شوند. توصیه می شود در ابتدای سوختگی، محل مورد نظر را با بتادین یا Nolvasan استریل کنید و پس از آن یک لایه نازک پماد آنتی بیوتیک روی پوست بزنید. در مورد سوختگی های شدید که می توانند به سرعت عفونی شوند، باید از داروهایی مانند پماد سوختگی یا پماد Debridement استفاده کنید. این داروها برای کاهش درد و ترمیم بافت از دست رفته مفید هستند. در هر صورت بهترین کار این است که قبل از انجام هر کاری به دامپزشک متخصص مراجعه کنید.

 

خراش صورت و بینی ایگوانا

اگر ایگوانا را داخل قفس نگهداری می کنید، ممکن است با این مشکل روبرو شوید زیرا زمانی که حیوان احساس ترس کند یا عصبی شود و یا اینکه بخواهد خودش را از داخل قفس رها کند، سر و صورتش را به میله های قفس می کوبد و این امر موجب صدمه دیدن پوزه و صورت ایگوانا می شود. بهتر است برای جلوگیری از این مشکل از تراریوم به عنوان محل زندگی حیوان استفاده کنید. تراریوم ها از جنس شیشه هستند و محیط امنی برای ایگوانا فراهم می کنند. شما می توانید فضایی را برای پنهان شدن ایگوانا در داخل تراریوم ایجاد کنید، تا در صورت لزوم بتواند به آنجا پناه ببرد و دیگر خودش را به در و دیوار نزند.

 

قطعی و شکستگی دم ایگوانا

دم برای ایگوانا نقش یک اندام دفاعی را دارد زیرا به دلیل ساختاری که دارد می تواند از آن مانند یک شلاق استفاده کند و به این ترتیب دشمن را از خود دور نگه می دارد. مارمولک ها این توانایی را دارند که اگر دم قطع شود آن را دوباره ترمیم کنند. (اگر دم با شیء سختی برخورد کند ممکن است دچار شکستگی یا حتی قطع شود) هر چقدر سن پائین تر باشد، قدرت ترمیم هم بیشتر است و زمان کمتری لازم است تا دم دوباره رشد کند، اما با بلوغ این سرعت و قدرت کمتر می شود. دامپزشک برای درمان شکستگی دم ایگوانا که جزو بیماری های ایگوانا است، آن را گچ می گیرد. اگر دم ایگوانا قطع شود، حیوان دچار خونریزی شدید می شود. درمان حتما باید توسط دامپزشک صورت گیرد. در این مرحله، اول از همه باید جلوی خونریزی گرفته شود، سپس با یک گاز استریل خون را از سطح بدن حیوان پاک کرده، بعد از آن قسمت قطع شده دم را در پودر Styptic فرو کنید تا خونریزی سریع بند بیاید. در مرحله بعد بدن را با بتادین تمیز کرده و مجددا از مواد بند آورنده ی خون استفاده کنید. این کار را باید چند روز تکرار کنید. توجه داشته باشید که محل قطعی دم باید خشک باشد و رویش را پماد آنتی بیوتیک بزنید. سپس باند پیچی کنید تا زخم کاملا خوب شود. بهتر است در این ایام رطوبت محل زندگی ایگوانا  70% باشد. حیوان را حمام نکنید و به او اجازه آب تنی ندهید. مراقب باشید که محل زندگی حتما عاری از هرگونه میکروب و عفونت باشد. بهتر است قفس را با محلول آب و بتادین رقیق شده کاملا بشویید.

 

بیماری عفونت چشمی ایگوانا

عفونت چشم یکی از بیماری های ایگوانا می باشد که در صورت عدم مراقبت، حیوان به آن دچار می شود. چشم یکی از اعضای حساس و در معرض خطر است. اگر چشم ایگوانا دچار خراش شود، ممکن است عفونت کند و عفونت در نهایت اگر درمان نشود، می تواند باعث نابینایی حیوان شود. شما باید دقت کافی به چشم حیوان داشته باشید و بدانید که چشم همیشه باید براق و کاملا بدون ترشح باشد. به محض مشاهده هرگونه مشکلی باید به دامپزشک مراجعه کنید.

 

بیماری یبوست ایگوانا

هضم حیوان کاملا به تغذیه روزانه بستگی دارد. زمانی که ایگوانا دچار یبوست شود، عمل دفع به صورت منظم انجام نمی شود. بنابراین می توان یبوست را یکی از بیماری های ایگوانا به شمار آورد. در دو صورت ممکن است ایگوانا دچار یبوست شود: یکی به دلیل وجود انگل های داخلی که برای پیشگیری از یبوست در ایگوانا، انجام تست انگل ضروری است. دوم به دلیل اینکه ممکن است ایگوانا مواد مورد استفاده در بستر محیط زندگی اش مانند شن، ماسه، خرده چوب و یا دانه های ریز پلاستیکی را خورده باشد. برای درمان یبوست می توانید ایگوانا را در معرض نور آفتاب طبیعی قرار دهید و هر روز او را با آب گرم حمام کنید تا روده ها تحریک شوند و عمل دفع آسان تر شود. از مواد خوراکی ضد یبوست مانند روغن مینرال، روغن Cat Hairball (یک روغن خوراکی مخصوص گربه ها برای هضم موهایی که می خورند) و Petroleum Jelly زیر نظر دامپزشک نیز می توانید استفاده کنید.

دوستداران حیوانات بیماری های ایگوانا , ایگوانا ,بیماری سوختگی پوست ایگوانا ,قطعی و شکستگی دم ایگوانا,...
ما را در سایت دوستداران حیوانات دنبال می کنید

نویسنده : پیمان میرانشاهی بازدید : 26 تاريخ : پنجشنبه 4 مرداد 1397 ساعت: 1:34